Kravské mléko je jedním z oblíbených a preferovaných druhů mléka v mnoha částech světa. Více než 6 miliard lidí používá kravské mléko každý den, ačkoli někteří jej mohou nahradit ovčím, kozím a dokonce i velbloudím mlékem (v závislosti na dostupnosti takových zvířat). Ačkoli je mléko určeno k kojení telat, lidé také používají kravské mléko k doplnění mateřského mléka matky. Jeho bohatá nutriční hodnota je jedním z důvodů, proč mu mnoho lidí dává přednost, a proto jeho rostoucí poptávka. Mnoho vlád také doporučuje a radí rodičům, aby zajistili svým dětem pití alespoň šálku kravského mléka každý den pro zdravý a správný vývoj. Díky tomu je jedním z neoslavovaných drahokamů a darů od našich krav.

Nutriční hodnoty kravského mléka

Kravské mléko je přirozeně bohaté na antioxidanty, organické sloučeniny, několik minerálů, vitamíny (B a D) a bílkoviny. Tyto živiny jsou nezbytné pro zdravé buňky a tkáně. Viz zde pro dojírny.

Známé přínosy kravského mléka pro zdraví

Bohaté na živiny, přidání kravského mléka do vašeho dietního plánu by bylo skvělým nápadem. Některé z výhod konzumace kravského mléka jsou uvedeny níže.

1. Může podporovat strunné kosti a zuby

Kravské mléko je bohaté na vápník a další minerály potřebné pro zdravé kosti a zuby. To znamená, že každý den si vychutnat šálek kravského mléka může pomoci posílit vaše kosti, což v dlouhodobém horizontu sníží riziko zlomenin nebo osteoporózy. Vaše zuby budou také těžit z dodatečného přísunu vápníku, což se projeví i na silnějších kostech. Vápník je životně důležitý nejen pro rostoucí děti, ale je potřebný i ve vyšším věku. Přidání mléka do vašeho dietního plánu by tak pomohlo zlepšit hustotu kostních minerálů, nezbytnou pro udržení vaší kondice v seniorském věku.

2. Podporuje zdravé srdce

Mléko od krav krmených trávou má relativně vysoký obsah tuku omega-3, což je jedna ze životně důležitých sloučenin nezbytných pro zdravé srdce. Omega 3 mastné kyseliny lze označit jako „dobrý“ cholesterol, který je nezbytný hlavně pro udržení zdraví vašeho srdce a celého kardiovaskulárního systému pod kontrolou. Pomáhá také snížit akumulaci špatného cholesterolu v krvi, což dále snižuje riziko stavů, jako je mrtvice a srdeční infarkt.

3. Může vyvolat hubnutí

Mléko má relativně nízký obsah kalorií, ale vyšší příjem bílkovin. Tato skutečnost sama o sobě z něj činí zdravý prostředek pro každého, kdo se chce shodit nebo si udržet váhu. Kromě toho pití kravského mléka navozuje pocit sytosti, což vám umožní strávit hodiny bez touhy po občerstvení plném cukru. Studie také ukazují, že mléko automaticky spouští zvýšené dýchání, což je faktor, který pomáhá při hubnutí. Ve spojení se zvýšenou fyzickou aktivitou nebo cvičením vám může pití mléka pomoci udržet se v kondici a dokonce shodit pár kil.

4. Může obsahovat protizánětlivé vlastnosti

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč odborníci na výživu a lékaři doporučují mléko na zánětlivá onemocnění, včetně respiračních potíží, popálenin kůže, artritidy a dny? Jedním z důvodů je to, že mléko poskytuje kombinaci omega-3 mastných kyselin, živočišných bílkovin a antioxidantů, které společně pomáhají zmírňovat nebo předcházet zánětům. To také vysvětluje, proč pití mléka pomáhá uklidnit pocit pálení, který získáte z koření nebo chilli papriček. Směs živin dohromady dělá skvělou práci při zklidnění zánětů a věří se, že také zlepšuje vstřebávání dalších živin a usnadňuje trávení.

5. Může podporovat růst a rozvoj

Bílkoviny (aminokyseliny) jsou hlavními stavebními kameny těla. To je důvod, proč odborníci na výživu doporučují přidat do svého denního režimu bílkoviny, které doplní váš dietní příjem. S kravským mlékem bohatým na základní živiny bude mít jen šálek mléka po jídle dlouhou cestu k podpoře zdravého růstu a vývoje, zejména u malých dětí. Kromě toho pravidelné pití mléka pomůže doplnit příjem minerálů a vitamínů a podpoří vaše celkové fyzické a duševní zdraví.